جستجو

راهنمای خرید کف‌پوش

یکی از راه‌های ایجاد تغییر و تحول در خانه تغییر کف‌پوش خانه است. این تغییر می‌تواند از جابه‌جایی فرش‌های خانه شروع شود و یا بازسازی کف‌پوش‌های خانه و جایگزین کردن آن‌ها با کف‌پوش‌های چوبی و یا سرامیک.

هر یک از انواع کف‌پوش مزیت‌ها و خصوصیاتی دارند که شما برای انتخاب آن‌ها نیاز به بررسی تمام جوانب آن‌ها دارید. کف‌پوش‌های چوبی معمولاً برای خانواده‌های پرجمعیتی که کودک دارند مناسب است زیرا بچه‌ها کمتر سر می‌خورند اما شما باید همیشه مواظب باشید که بچه‌ها روی کف‌پوش‌ها را خیس نکنند زیرا باعث آسیب و خسارت می‌شود. همچنین این نوع کف‌پوش‌ها هرچند سال یک‌بار نیاز به تعمیرات و رسیدگی دارند.

اما کف‌پوش‌های سرامیکی از مقاومت و طول عمر بالاتری برخوردارند به‌راحتی خراب نمی‌شوند و آسیب نمی‌بینند و در تمام قسمت‌های خانه ازجمله سرویس بهداشتی نیز قابل‌استفاده هستند.

 

کف‌پوش چوبی یا سرامیک؟

کف‌پوش‌های چوبی دارای مزایا و خصوصیاتی هستند که آشنایی با آن‌ها به شما در انتخاب کمک می‌کند. نمای زیبا و دل‌نشین این کف‌پوش‌ها باعث می‌شود که افراد زیادی آن را برای خانه خود انتخاب کنند. نظافت آسان، دوام و ضد آلرژی بودن، از خصوصیات بارز آن است؛ اما این کف‌پوش‌ها نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند و باید هرچند سال یک سال یک‌بار توسط کارشناس مورد رسیدگی قرارگرفته و قسمت‌های آسیب‌دیده تعویض و تعمیر شود. همچنین درصورتی‌که اجسام نوک‌تیز و برنده بر روی آن‌ها کشیده شوند ممکن است زودتر نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند. درنتیجه می‌توان گفت این نوع کف‌پوش‌ها هزینه بیشتری را تحمیل می‌کنند.

 

کف‌پوش‌های چوبی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

1-      کف‌پوش‌های چوبی ساختمانی: این نوع کف‌پوش‌ها از نوع قدیمی‌ترین نوع کف‌پوش‌ها هستند که دارای عرض‌های گوناگون بوده و به شیوه‌های مختلف در کنار هم قرارگرفته و جلوه‌ای زیبا و منحصربه‌فرد به خانه شما می‌دهند. نصب این نوع کف‌پوش معمولاً زمان‌بر بوده و لازم است که زیرسازی کف و نصب آن‌ها توسط کارشناسان حرفه‌ای انجام شود.

2-      کف‌پوش‌های شناور: این نوع کف‌پوش نوع جدیدی از کف‌پوش ساختمان است که معمولاً از جنس لمینیت ساخته‌شده و نیاز به زیرسازی برای نصب ندارند. کف‌پوش‌های شناور را می‌توانید به‌راحتی بر روی کف‌پوش موجود در خانه مانند کاشی، موکت و ... نصب کنید. هزینه آن‌ها نسبت به کف‌پوش‌های چوبی کمتر است به‌آسانی قابل نظافت بوده و درصورتی‌که آسیب ببیند بدون هزینه زیادی تعمیر می‌شود.

3-      بامبو: یکی از جدیدترین متریال که می‌تواند جایگزین کف‌پوش‌های چوبی شود. این نوع کف‌پوش درصورتی‌که در معرض نور خورشید قرار بگیرد تیره می‌شود.

کاشی‌های نیز انواع مختلفی هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم

1-      کاشی پرسلاین: نوع رایج از کاشی که برای استفاده در فضاهای داخلی و خارجی مناسب است. کاشی پرسلاین دارای دو نوع کاشی لعابی و شیشه‌ای است. کاشی‌های لعابی در رنگ‌های مختلف قابل‌تولید بوده و از دو قسمت سفالی و شیشه‌ای تشکیل‌شده‌اند. کاشی در برابر ضربات ممکن است مقاومت نشان نداده و بشکنند. نوع دیگری از کاشی، کاشی سرامیکی است که دارای لعاب سرامیکی بوده و نسبت به کاشی‌های لعابی از مقاومت بالاتری برخوردار است.

 

2-      سنگ‌های طبیعی

نوعی دیگر از کف‌پوش‌های سنگی انواع سنگ‌های طبیعی مانند تراولتن، شل استون، لیمستون و ماربل هستند که برای استفاده در کف ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع سنگ‌ها که دارای ترکیب رنگ‌های طبیعی و زیبایی هستند بسیار مقاوم بوده و برای کف‌پوش‌های داخلی و خارجی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

درهرصورت برای انتخاب نوع کف‌پوش خانه نیاز به مشورت با طراحان داخلی و معماران دارید تا بتوانید از بین انواع مختلفی از کف‌پوش‌ها نوع مناسب و باب میلتان را انتخاب کنید. انواع کف‌پوش‌های پلاستیکی، سیمانی و ... نیز جز کف‌پوش‌های سخت محسوب می‌شوند اما کاشی و چوب جز محبوب‌ترین کف‌پوش‌ها هستند.

 

نظر خود را ارسال کنید