جستجو
راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب ساختمان (اسپیلت و کولرگازی)

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب ساختمان (اسپیلت و کولرگازی)

سیستم اسپیلت

این سیستم دو بخش دارد: یکی واحد کمپرسور که در فضای باز و در بیرون ساختمان قرار می گیرد و دیگری واحد داخلی جهت استفاده اپراتورکه این دو بخش توسط لوله‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. به این ترتیب کمپرسور که قسمت پرسروصدای سیستم است خارج از فضای محل سکونت قرار می‌گیرد.

اسپیلت مولتی پنل (چندتکه)

این نوع از اسپیلت به گونه‌ای طراحی شده است که یک کمپرسور در فضای بیرونی می‌تواند به چندین بخش داخلی متصل شود. چنین سیستمی می‌تواند یک راه خوب برای خنک کردن یا گرم کردن دو یا سه اتاق باشد که به یکدیگر نزدیک هستند، زیرا ممکن است برای نصب سیستم‌های جداگانه با محدودیت فضا مواجه باشیم.

 

 

کولرهای گازی دیواری (پنجره‌ای)

این مدل از اسپیلت‌ها معمولا در یک پنجره یا دیوار خارجی نصب می شوند و می توانند اتاق ها و فضاهای تا 50 متر مربع را خنک کنند. از آن‌جا که این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع در حال حاض بازار کمتری دارند و سیستم اسپیلت در مقایسه با آن‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر است، این مدل ها را در بررسی های خود نمی گنجانیم.

اسپیلت کانالی (داکت اسپیلت)

بهترین گزینه برای کنترل دما در سرتاسر یک خانه بزرگ استفاده از این نوع سیستم تهویه مطبوع است. داکت اسپیلت‌ها  شامل یک واحد مرکزی هستند توسط کانال‌ها (داکت‌ها) به هوای خروجی و سنسورها در هر اتاق متصل شده است. یک کنترل پنل هم برای تنظیم درجه حرارت دارد.

فقط سرمایشی یا سرمایشی و گرمایشی؟

پس از تصمیم‌گیری بر روی نوع کلی، شما باید تعیین کنید که آیا می‌خواهید سیستم تهویه مطبوع هر دو عمل گرم کردن و سرد کردن را انجام دهد یا فقط خنک کننده باشد؟ بر این اساس دو نوع انتخاب می‌توانید داشته باشید:

1-      چرخه معکوس: 

مدل‌های چرخه معکوس را می‌توان برای خنک کردن در تابستان و گرم کردن در زمستان استفاده کرد. هر چند که هزینه‌های خرید و نصب این اسپلیت‌ها می‌تواند در مقایسه با بخاری‌های الکتریکی بالاتر باشد، اما در مجموع تهویه مطبوع چرخه معکوس در واقع یکی از ارزان‌ترین و موثرترین انواع سیستم‌های گرمایشی برای فضاهای بزرگ در دراز مدت است. حتی اگر شما هر زمستان چند روز یا چند هفته به گرمایش نیاز داشته باشید، یک مدل چرخه معکوس می تواند بهترین گزینه باشد.

2-      فقط خنک کننده:

 اگر شما فقط برای تهویه هوا در تابستان به سیستم تهویه مطبوع نیاز دارید (به عنوان مثال، اگر شما در یک منطقه با تابستان گرم و زمستان‌های ملایم زندگی می‌کنید، یا اگر در حال حاضر یک سیستم گرمایشی دیگر دارید)، یک تهویه مطبوع صرفا سرمایشی می‌تواند برای شما مناسب باشد. آن‌ها معمولا ارزان تر از مدل‌های چرخه معکوس هستند و به جز این مورد در سایر ویژگی‌ها مشابه هستند.

اینورتر یا معمولی؟

اسپیلت اینورتر:

اسپیلت‌های اینورتر می‌توانند متناسب با دما سرعت کمپرسور را به صورت خودکار تغییر دهند. در واقع نیازی نیست چندین بار در روز آن‌ها را خاموش و روشن کرد و بنابراین فشار کمتری روی کمپرسور وجود دارد و برق کمتری استفاده می‌شود، بنابراین مدل های اینورتر به طور کلی کارآمدتر بوده و هزینه کمتری برای اجرا دارند.  آن‌ها می‌توانند دما را در یک محدوده باریک و تقریبا به طور ثابت حفظ کنند. این روزها اکثر سیستم‌های اسپیلت موجود در بازار از نوع اینورتر هستند.

اسپیلت معمولی (غیراینورتر):

در مورد سیستم تهویه مطبوع معمولی، کمپرسور در واحد فضای باز یا در حالت تمام توان، یا خاموش است. در واقع لازم است کمپرسور روشن و خاموش شود. این باعث می‌شود که کمپرسور بیشتر مستهلک شود و  برای هر بار شروع مجبور به استفاده از حداکثر توان خود کند. بنابراین این مدل‌ها در مقایسه با مدل‌های اینورتر کارایی ندارند، اما می‌توانند ارزان‌تر باشند. 

 

 

انواع اسپیلت بر اساس بخش نصب شده در فضای داخلی

 

 اسپیلت دیواری- سقفی:

پرطرفدارترین شکل سیستم اسپیلت، بر اساس نوع بخش نصب شده در فضای داخلی، بر روی دیوار و در ارتفاع بالا و نزدیک به سقف است. این نوع نصب اجازه می‌دهد تا جریان هوا به راحتی در تمام اتاق نفوذ کند و پخش شود.

 

 

اسپیلت ایستاده: 

اسپیلت‌‌هایی ایستاده گاهی و برای برخی از  اتاق‌ها، ممکن است بهتر باشند.  مثلا اگر شما از اسپیلت بیشتر برای گرمایش استفاده می‌کنید، اسپیلت‌های کف از آن‌جا که سطوح پایین‌ را گرم‌تر نگه می‌دارند، می‌توانند گزینه بهتری باشند.

 

اسپیلت کاستی:

 اسپیلت‌های کاستی داخل سقف نصب می شوند. البته برخی از ملدل‌های اسپیلت کاستی را هقابل نصب هم در سقف و هم در کف هستند.

در پایان متذکر می شویم که برای انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب بیش از هر چیز باید به اقلیم و آب‌وهوای منطقه سکونت خود توجه کنید. مثلا اگر شما در آب و هوای گرم و خشک زندگی کنید،  یک کولر آبی می‌تواند یک جایگزین ارزان‌تر برای اسپیلت یا کولرگازی باشد. کولرهای آبی برای تبخیر آب گرما را از هوا جذب می‌کنند.  سپس هوای خنک و مرطوب به داخل اتاق رانده  می‌شود. این نوع کولرها معمولا برای مناطق داغ با رطوبت کم مناسب‌تر از کولرهای گازی هستند. پس از بررسی دقیق شرایط محیطی و محدودیت فضا و...، می‌توانید با توجه اطلاعات داده شده در این مطلب  یک انتخاب مناسب برای سیستم تهویه مطبوع ساختمان خود داشته باشید.

نظر خود را ارسال کنید