جستجو
با انواع مختلف آلاچیق آشنا شوید.

با انواع مختلف آلاچیق آشنا شوید.

 

آلاچیق‌ها از عناصر کارکردی و بادوامی هستند که برای ایجاد سایه و به‌عنوان یک عنصر زیباسازی فضاهای باز مورداستفاده قرار می‌گیرند. آلاچیق را می‌توان به شکل مستقل یا وابسته در ساختمان یا باغ با توجه به هدف از نصب آن مورداستفاده قرار داد. در این مقاله علاوه بر آشنایی با تاریخچه استفاده از آلاچیق‌ها با انواع مختلف آن آشنا می‌شویم.

 

 

تاریخچه استفاده از آلاچیق

آلاچیق‌ها دارای قدمت زیادی هستند و درواقع می‌توان گفت اولین عناصری بودند که به‌عنوان سایه‌بان مورداستفاده قرار می‌گرفتند. با نگاه به فرهنگ‌های کهن همیشه ردپایی از آلاچیق دیده می‌شود حتی این سایه‌بان‌ها قدمتی بیش از چادر داشته و برخی از قدیمی‌ترین آن‌ها که از سنگ و چوب ساخته‌شده‌اند هنوز نیز باقی‌مانده‌اند. در تمدن‌های مصر باستان، خاورمیانه، روم باستان، شرق دور مانند ژاپن و ... نیز آلاچیق‌ها در انواع مختلف سنگی و چوبی ساخته می‌شدند و مورداستفاده اشراف‌زادگان و نجبا قرار می‌گرفتند.

 

آلاچیق‌های مدرن

امروزه نیز آلاچیق‌ها به‌طور گسترده در سراسر جهان با سبک‌های مختلف ژاپنی، روسی و ... ساخته می‌شوند و باغ‌ها و دیگر فضاهای تفریحی قرار داده می‌شوند. آلاچیق‌های پیش‌ساخته و مدرن که در برخی موارد به دیوار متصل شده و می‌توانند در تمام فصول سال مورداستفاده قرار بگیرند.

 

انواع مدل آلاچیق‌های مدرن

آلاچیق‌های مدرن و امروزی در طرح های مختلف ساخته می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

1-      Folly Gazebos یا آلاچیق تزئینی: این نوع آلاچیق صرفاً جنبه تزئینی داشته و معمولاً در باغ گل برای زیبایی هرچه بیشتر فضا استفاده می‌شود.

2-      آلاچیق گنبدی: این نوع از آلاچیق‌های بزرگ دایره‌ای شکل بوده و دارای سقف خمره‌ای می‌باشند. این طرح منشأ اروپایی داشته و در معماری امروزی نیز نفوذ زیادی دارد.

3-      آلاچیق‌های معبد گونه: در طراحی این نوع از آلاچیق‌ها از معابد ژاپنی الهام گرفته‌شده و از محبوبیت زیادی نیز برخوردارند.

4-      آلاچیق‌های غرفه‌ای: این نوع از آلاچیق‌ها از طرفین باز هستند و معمولاً نزدیک به ساختمان اصلی قرار داده می‌شوند. از این نوع آلاچیق در مناطق مختلف آب و هوایی استفاده می‌شود.

5-      آلاچیق کلاه‌فرنگی: نوع یاز آلاچیق‌های بزرگ که معمولاً دارای سقف‌های متحرک بوده و قابلیت باز و بسته شدن دارند. این مدل دارای ستون‌های متعددی است که از طرفین سقف را نگه می‌دارند و معمولاً با گیاهان رونده دیواره‌های آن را تزئین می‌کنند.

 

 

 انواع آلاچیق‌ها بر اساس نوع جنس آن‌ها

آلاچیق بر اساس نوع کاربرد و طراحی که دارند ممکن است از مواد مختلفی ساخته شوند. مهم‌ترین این مواد شامل موارد زیر می‌شود.

1-      آلاچیق‌های چوبی: چوب درخت سرو و درخت چوب قرمز به دلیل مقاومتی که در برابر رطوبت دارند برای ساخت آلاچیق‌ها به کار می‌روند. این آلاچیق‌ها دارای جلوه زیبایی بوده و دوام بالایی نیز دارند.

2-      آلاچیق‌های فلزی: نوع فلز به‌کاررفته در این نوع از آلاچیق‌ها از نوع استیل و آلومینیوم هستند که از بادوام‌ترین مواد ساخت آلاچیق‌ها هستند. فلز آلومینیوم سبک بوده و قابلیت رنگ‌آمیزی در رنگ‌های مختلف را دارد. فولاد نسبت به آلومینیوم سنگین‌تر است و از دوام بالایی برخوردار است. از این نوع آلاچیق بیشتر در فضای عمومی مانند پارک‌ها استفاده می‌شود.

3-      مواد دیگری که ممکن است در ساخت آلاچیق استفاده شوند انواع پارچه‌های مقاوم هستند که برای سقف آلاچیق‌ها از آن استفاده می‌شود. نوع دیگر از مواد مصرفی، پلاستیک‌های مدرن مانند وینیل هستند که بسیار مقاوم و سبک هستند. این پلاستیک‌ها شبیه آجر و سنگ ساخته می‌شوند و توسط افراد غیرحرفه‌ای نیز قابل‌نصب هستند. نوع دیگر از موادی که در ساخت آلاچیق کاربرد دارد بامبو است. بامبو بسیار گران است اما در مناطقی که دسترسی به آن زیاد است کاربرد زیادی داشته و نمای زیبایی به آلاچیق‌ها می‌دهد.

امروزه آلاچیق‌ها به‌عنوان عناصر زیباسازی در مکان‌های مختلف عمومی و خصوصی نصب می‌شوند. انواع آلاچیق پیش‌ساخته با متریال بادوام که توسط شرکت‌های مختلف به بازار عرضه‌شده‌اند و توسط نصابان حرفه‌ای به‌آسانی قابل‌نصب در پارک‌ها، باغ‌ها و ... هستند.

 

نظر خود را ارسال کنید