جستجو

انواع سیستم تهویه مطبوع ساختمان

سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی در مدل‌های مختلفی طراحی و به بازار عرضه می‌شوند که اکثراً شامل یک کمپرسور بزرگ مرکزی می‌باشند که در خارج از خانه نصب‌شده و به واحدهای نصب‌شده در اتاق‌ها یا پنجره خانه متصل هستند. خوب است بدانید اکثر سیستم‌های تهویه مطبوع دارای بخش‌های مشترکی هستند که شامل مبرد، کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و کویل اواپراتور بوده و در کنار یکدیگر یک سیستم تهویه مطبوع خانگی را تشکیل می‌دهند.

در این مقاله شما را به‌طور مختصر با سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی و سیستم‌های خنک‌کننده آشنا می‌کنیم.

 

 

کولر گازی پنجره ای

کولرگازی پنجره‌ای از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی است که با استفاده از برق خانگی هوای خنک تولید می‌کند. به‌صورت یک پکیج طراحی‌شده است و تمام قطعات مربوط به آن در یک محفظه قرار دارد. این کولر معمولاً در پنجره نصب می‌شود به‌نحوی‌که کندانسور به سمت فضای بیرون باشد و قسمت اواپراتور کولر به سمت فضای داخل. در این نوع کولر هوای داخل به‌طور مداوم مکش شده و پس از عبور از کویل اواپراتور خنک می‌گردد. اشکال اساسی این کولرها سروصدای زیاد کمپرسور آن است. معمولاً یک کولرگازی بزرگ می‌تواند یک‌خانه نسبتاً کوچک را کاملاً خنک کند.

 

کولرگازی پرتابل

این نوع سیستم تهویه مطبوع مانند سیستم کولرگازی پنجره‌ای عمل می‌کند با این تفاوت که قابل‌حمل بوده و به‌راحتی قابل‌جابه‌جایی است. این نوع کولر دارای چرخ‌هایی است که کار انتقال آن را آسان کرده است. از این نوع کولر در مکان‌هایی مانند بانک‌ها، فضاهای تجاری، هتل‌ها و ... که دسترسی به پنجره وجود ندارد، استفاده می‌شود. این دستگاه دارای یک اگزوز است که هوای خروجی از کندانسور را به بیرون منتقل می‌کند. صدای آن نیز نسبت به کولرگازی پنجره‌ای کمتر است.

 

کولر اسپیلت

کولرهای گازی اسپیلت اغلب در خانه‌ها، هتل‌ها، متل‌ها و دیگر مکان‌های عمومی نصب می‌شود و از دو بخش داخلی و خارجی (که به هرکدام یک یونیت گفته می‌شود) تشکیل‌شده است. بخش خارجی آن شامل کمپرسور، کندانسور و فن کندانسور است که در فضای بیرونی نصب می‌شود. بخش داخلی نیز شامل فن، کویل اواپراتور و شیر انبساط است که در داخل یک پنل قرارگرفته‌اند و بر روی دیوار داخلی نصب می‌شوند.

برای اتصال این دو یونیت از لوله‌های مسی استفاده می‌شود. برای این کار داخل دیوار حفره‌هایی ایجاد می‌شود تا لوله‌ها در معرض دید نباشند و بر زیبایی محیط داخلی تأثیری بدی نداشته باشند. فاصله بین موتور و پنل حداکثر باید 10 متر باشد و در فصل زمستان نیز می‌توانید از چرخه معکوس آن استفاده کنید تا هوای گرم تولید کند.

 

تهویه مطبوع مرکزی

این نوع تهویه مطبوع یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای خانه است. صدای کم و استفاده راحت و آسان از امتیازات ویژه آن است. دقت در انتخاب سیستم تهویه متناسب با مساحت خانه و همچنین تعمیر و نگهداری این سیستم از نکاتی است که باید مدنظر قرار دهید.

این سیستم تهویه مطبوع از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل‌شده است که توسط لوله‌های مسی عایق‌کاری شده به هم متصل هستند. واحد خارجی که در بیرون از ساختمان نصب می‌شود شامل موتور احتراق داخلی گازسوز، کمپرسور، کندان سور و فن، شیر انبساط، بدنه و شاسی و ... است. یونیت داخلی نیز شامل: مجموعه کویل و مجموعه فن‌هایی است که در انواع مختلف زمینی، دیواری و سقفی با توجه به نیاز ساختمان و اتاق‌ها نصب می‌گردد.

امروزه انواع و اقسام و مدل‌های متفاوتی از سیستم‌های تهویه مطبوع در بازار موجود است که با بررسی‌های کارشناسانه و دقیق می‌توان یکی از انواع آن را برای خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی انتخاب کرد.

 

نظر خود را ارسال کنید