جستجو
انواع اتصالات لوله

انواع اتصالات لوله

اتصالات لوله عنصری ضروری از لوله کشی صنعتی و مسکونی است. اتصالات لوله همانگونه که از نام آن برمی‌آید لوله‌ها را بهم متصل می‌کند و همچنین نصب مناسب سیستم‌های خط لوله را تضمین می‌کند. اتصالات می تواند بخش‌های مستقیم لوله ها را وصل کند و جهت لوله‌ها یا انتهای لوله را تغییر دهد. هزاران تن از اتصالات لوله‌های تخصصی برای تطابق با انواع لوله وجود دارد که متناسب با مواد و کاربردهای مختلف، حالت‌های گوناگونی دارد. اما بیشتر اتصالات دارای ویژگی‌های مشترک هستند.

 

 

مواد اتصالات لوله

اتصالات لوله همیشه باید از مواد مشابه با لوله‌های متصل شده ساخته شده باشد.لوله‌ها از مواد گوناگون مانند مس، آلومینیوم، دلی اتیلن، فولاد و آهن ساخته می‌شوند. برخی از انواع لوله‌ها برای برنامه‌های خاص نسبت به دیگران مناسب تر هستند.

 آرنج ها

آرنج‌ها، نوعی از اتصالات لوله هستند که مسیر لوله را تغییر می‌دهند. آرنج‌ها معمولا در 45 درجه یا 90 درجه تولید می‌شوند، اما با این وجود  آرنج‌های سفارشی نیز در دسترس هستند. آرنج معمولا در برنامه‌های کاربردی صنعتی یا تحت فشار استفاده می شود. اتصالات آرنج ممکن است به صورت رشته یا ماشینکاری برای جوشکاری باشند.

 گیرنده

گیرنده‌ها لوله‌های مختلف را بهم متصل می‌کنند. آن‌ها در مرکز تمرکز هستند. در اتصالات همیشه یکی از انتهای اتصال دهنده گیرنده بزرگتر از دیگری است. گیره‌های لوله اغلب دارای نخ های نازک در یک طرف و نخ دیگری از آن طرف است. گیرنده‌ها در انواع مختلفی از مواد، اندازه‌ها و انواع مختلف طراحی می‌شوند که متناسب با برنامه‌های خاص تولید می‌شوند.

 

اتصالات جاده‌ای

اتصالات جاده‌ای سه نوع لوله را بهم متصل می‌کند. اتصالات جاده دارای یک اتصال در 90 درجه به دو اتصال دیگر است. معمولا برای اتصال خطوط لوله در حال اجرا به سمت راست به یکدیگر از اتصالات جاده‌ای استفاده می شود.

 

 

اتصالات صلیب

اتصالات متقاطع برای ترکیب یا تقسیم  لوله استفاده می شود. اتصالات متقابل دارای یک ورودی و سه خروجی (یا برعکس) است که در زاویه 90 درجه قرار دارند. هر سه اتصال در آن یعنی تمام خروجی‌ها و ورودی‌ها یک قطر مشابه دارند.

 

 کوپلینگ / اتحادیه‌ها

هدف اولیه ی کوپلینگ ها این است که دو قطعه ی دوار را به هم متصل کنند و در عین حال که اجازه انحرافاتی را به آنها می دهند. با انتخاب، نصب و نگهداری دقیق کوپلینگ ها می توان صرفه جویی زیادی در هزینه نگهداری و زمان خروج از کارکرد به عمل آورد. کوپلینگ های گیره ای یا فشاری به صورت دو تکه هستند که به دو طرف شفت ها متصل می گردند تا یک غالف تشکیل دهند.

 

کلاه و شمع

کلاه‌ها و شاخه‌ها اساسا عملکرد مشابهی را انجام می‌دهند، اما به روش‌های مختلف عمل می‌کنند. کلاه، همانگونه که نام آن نشان می‌دهد، مانند کلاهی است که در انتهای یک لوله قرار می گیرد. این شاخه همچنین یک سیستم لوله را متوقف می‌کند، اما به انتهای لوله‌ی دیگر متصل می شود.

 

انواع اتصالات لوله

1-آرنج:

آرنج 45 درجه، آرنج 90 درجه، آرنج 180 درجه

2- تی:

سوپاپ جوش،  دندان جانبی

3-صلیب:

سوپاپ جوش

4-گیرنده:

کمپرسور سانتریفیوژCS ، سانتریفیوژ سدیم کمپرسور، سانتریفیوژ SS،سانتریفیوژ گیر SS،سانتریفیوژ کاهش دهنده

5- کلاه

سوپاپ جوش

 

6-انتهای خم شده:

انتهای SM،انتهای  SS

7-اتصال:

سوکت جوش، سوکت کامل، سوکت جوش نیمه، اتصال نیمه رشته‌ای

۸-اتحاد

سوئیت جوش، اتحاد رشته

9- درج سوکت

10- پلاگین

سر شاخه شش گوشه، پد مربع سر پلاگین، سر دور گرد

11- بوشینگ 

 

نظر خود را ارسال کنید